Powstała Krajowa Federacja Sportów Elektronicznych – projekt Kamila Tarki

Na arenie polskiego sportu elektronicznego kilka dni temu pojawiła się Krajowa Federacja Sportów Elektronicznych. Jest to stowarzyszenie stworzone przez Kamila Tarkę, który dotychczas odpowiadał za realizację projektów związanych z klasami esportowymi w Polsce. 

W statucie stowarzyszenia znajdziemy informacje, że jego celami są rozwój i upowszechnianie sportu, kultury fizycznej, rekreacji, rozwoju kulturalnego i integracji młodzieży, a także dorosłych. Całość ma opierać się poniższych punktach:

  1. Działanie na rzecz sportów elektronicznych.
  2. Wszechstronne propagowanie informacji w zakresie działalności sportów elektronicznych.
  3. Promocja i popieranie sportu elektronicznego
  4. Wspieranie i pomoc w przedsięwzięciach e-sportowych, w szczególności na rzecz dzieci i młodzieży.
  5. Kreowanie pożądanych postaw społecznych wśród dzieci i młodzieży poprzez uczciwą i sportową rywalizację.
  6. Promocja województwa małopolskiego, powiatów tarnowskiego
    i krakowskiego przy pomocy e-sportu w Polsce i na świecie.
  7. Prowadzenie wolontariatu na rzecz osób w pełni sprawnych i niepełnosprawnych.

Wypowiedź Kamila Tarki:

KFSE jako Krajowa Federacja Sportów Elektronicznych jest stowarzyszeniem głównym. Kilka lat temu postanowiłem zbudować system szkoleniowy i struktury, które by wspierały amatorską, a często lokalną rywalizację w grach komputerowych. Jeśli założymy i policzymy że na świecie jest około 100 organizacji wspierających samego CS:GO i gra w niej 500 profesjonalnych graczy, którzy mają pełne wsparcie oraz finansowanie za grę to przy ilości aktywnych kont w grze jest to odsetek.

 

Właściwie to promil. Zbudowanie struktur federacji ma na celu przede wszystkim wspierać pozostałe praktycznie 99% graczy. Stworzyłem pierwszy w kraju system szkoleniowy, który jako innowacje pedagogiczną wprowadziłem do szkół dwa lata temu pod nazwą „klasy e-sportowe”. Temat był dość niepewny czy zostanie przyjęty przez kuratoria oraz szkoły. W pierwszym roku wystartował dwie klasy.

 

W Kędzierzynie-Koźlu oraz Kielcach. Aktualnie jest klas 14, a w następnym roku może ich być ponad 50. To w jaki sposób temat się rozwija poparło decyzje o założeniu KFSE. Federacja z założenia to związek stowarzyszeń. Wspierałem przez ostatnie lata działania w różnych miejscach w naszym kraju by takie stowarzyszenia powstawały.

Maciej Sawicki oraz Kamil Tarka podczas OKSE. Fot. eSports Association.

 

Teraz planujemy nawiązać współprace ze wszystkimi tworząc okręgi lokalnego działania, czyli to co zakładaliśmy, by móc wspierać lokalny amatorski e-sport turniejami, treningami oraz budowaniem bazy miejsc do trenowania. Dodatkowo zaczynamy współprace z ośrodkami badawczymi na uczelniach wyższych dla wsparcia rehabilitacji osób z niepełnosprawnych poprzez gry komputerowe i rywalizacje e-sportowa.

 

Na pewno w celu rozwoju programu klas e-sportowych będziemy szkolić trenerów oraz nawiązywać współprace z półprofesjonalnymi oraz profesjonalnymi organizacjami sportów elektronicznych by wprowadzać uzdolnioną młodzież ze szkół oraz okręgów do gry zawodowej, a reszcie wspazywać inne sposoby rozwoju osobistego.

 

Wprowadzamy zajęcia z dziennikarstwa, organizacji eventów, administracji turniejów, tworzenia video i wielu, innych około e-sportowych tematów bo nie każdy może zostać profesjonalnym e-sportowcem.

KFSE zdecydowanie może się przyczynić do profesjonalizacji i rozwoju esportu. Także wśród osób nieobeznanych w branży. Martwić może jednak fakt, że wcale nie tak dawno powstało eSports Association, inne stowarzyszenie dążące do bardzo podobnych celów.

Spora ilość ekspertów, w tym także Ziemowit Ryś, z którym przeprowadziliśmy wywiad [„Uznanie e-sportu za sport ma wymiar nie tylko symboliczny”] uważa, że obecnie wszyscy powinni łączyć swoje siły i wspólnie działać na rzecz rozwoju esportu. Wiemy, że pomiędzy twórcami obu stowarzyszeń odbywały się rozmowy, ale ostatecznie nie doszło do porozumienia.

Wkrótce wrócimy do tego tematu na naszych łamach.

0 Komentarzy Dodaj swój komentarz →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

four + fourteen =