Jakie są prawdziwe statystyki oglądalności e-sportu na świecie?

Globalny rynek sportów elektronicznych znajduje się na dużej fali wznoszącej i wszędzie widać wzrost aktywności fanów tej dziedziny. Niestety nierzadko przy prezentacji zasięgu e-sportowych transmisji dochodzi do nadużyć. Jednym z nich jest stwierdzenie, że „oglądalność niektórych turniejów e-sportowych już dawno przekroczyła popularność takich transmisji jak np. finały NBA”. To nieprawda.

Na tego typu delikatne nadużycia, zapewne w celu zainteresowania kolejnych potencjalnych fanów e-sportu, decydują się media na całym świecie. Dokładnie z identyczną sytuacją mamy do czynienia zarówno w Polsce, jak i Stanach Zjednoczonych. Do zakrzywienia realiów zachodzi przy opisywaniu ilości oglądających transmisje na żywo z różnych zawodów.

Na łamach wielu serwisów informacyjnych oraz w mediach społecznościowych można spotkać się z określeniami, które informują, że już dziś więcej osób ogląda rywalizację e-sportowców niż finały NBA oraz potężne Super Bowl. Zadziwiające jest jak wielu dziennikarzy powiela te niestety nadinterpretowane dane.

Póki co oglądalność NBA i Super Bowl przebija e-sport

Oglądalność zeszłorocznych finałów Intel Extreme Masters w Katowicach przez 3 dni wyniosła łącznie ponad 34 miliony unikalnych widzów z całego świata. To oczywiście bardzo imponująca liczba, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, że wzrost w porównaniu do roku 2015 wniósł aż 32%. Jednak do przebicia finałów koszykarskiej NBA jest jeszcze długa droga.

W 2016 roku finały NBA składały się z 7 pojedynków, a ostatni z nich był najlepiej oglądanym w historii stacji ABC. Pojedynek Cleveland Cavaliers z Golden State Warriors oglądało niemal 31 milionów osób. Wyłącznie w USA i to tylko jedno z siedmiu starć. Łączna oglądalność wszystkich meczów finału NBA spokojnie przekroczyła 100 milionów. Z kolei tegoroczne Super Bowl przed telewizorami śledziło nieco ponad 111 milionów Amerykanów.

Jeszcze musi upłynąć trochę czasu zanim powiedzenie, że niektóre turnieje e-sportowe mają łącznie większą oglądalność niż najważniejsze wydarzenia sportowe będzie prawdziwe.

Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku e-sportu to dopiero początek, a liczby te będą z każdym rokiem rosły. W sobotę startują tegoroczne finały Intel Extreme Masters w katowickim Spodku. Mamy nadzieję, że tym razem łączna ilość unikalnych oglądających przekroczy 50 milionów!

0 Komentarzy Dodaj swój komentarz →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two − two =