E-sport potrzebuje telewizji, czy telewizja e-sportu?

Gdy przez ostatnich kilka lat w Polsce rozwijał się sport elektroniczny, często zaznaczono, że kluczem do jego rozwoju jest zainteresowanie głównych mediów, takich jak telewizja, radio, prasa i największe serwisy internetowe. O ile wtedy większość była jednomyślna, tak dziś pojawiają się głosy, że e-sport nie potrzebuje zainteresowania mainstreamu. 

E-sport w TV był marzeniem

Doskonale pamiętamy czasy gdy 5-6 lat temu pozytywny materiał w telewizji na temat e-sportu wywoływał duże poruszenie. Wystarczył trwający kilkadziesiąt sekund materiał o polskich e-sportowcach, aby serwisy branżowe zalała informacja o zainteresowaniu się tematem przez jedną ze stacji. Wówczas zadawaliśmy sobie pytanie, kiedy e-sport na stałe pojawi się w tym medium. Pozytywne nastroje jednak szybko tonowały głosy mówiące o tym, że Internet jest jednym z głównych rywali dla szklanego ekranu i nie ma co liczyć na jego atencję.

Obecnie faktem jest, że telewizja jest z góry na przegranej pozycji jeżeli chodzi o walkę z Internetem. Ostatnie lata to ciągłe pomniejszanie się telewizyjnej widowni na rzecz rozwiązań dostępnych za pomocą sieci. Współcześnie sami wybieramy co i kiedy oglądamy, a tylko ona daje nam takie możliwości.

Jednoczesny dynamiczny rozwój e-sportu bez udziału TV sprawił, że dziś cała społeczność świetnie funkcjonuje w swoim internetowym ekosystemie. Część ekspertów zaznacza, że pojawianie się e-sportu w telewizji może zaowocować jedynie negatywnymi skutkami.

Rozwój e-sportu wprowadził go na ekrany telewizorów

Telewizja po tym jak zrozumiała, że nie może walczyć z Internetem, zrozumiała również, że nie może pozwolić sobie na ignorowanie tak dużej grupy potencjalnych widzów, jakimi są fani e-sportu. I postanowiła o nich walczyć.

Polsat jest pierwszą z czołowych polskich stacji, które zaczęły transmitować zmagania wirtualnych sportowców. Po raz pierwszy na dużą skalę miało to miejsce w 2015 roku, gdy transmitowane były finały Mistrzostw Świata w League of Legends.

Z kolei w styczniu tego roku Polsat Sport News transmitował rozgrywki ELEAGUE Major. Przed meczami Virtus.pro oglądający mogli śledzić studio przedmeczowe, w którym gościły znane osobistości polskiego e-sportu. Trzeba przyznać, że całość była przygotowana na wysokim poziomie, a studio przypominało to, które mogliśmy obserwować podczas piłkarskiego EURO 2016.

Mimo tego, że e-sport nie potrzebuje transmisji telewizyjnych, to taki fakt dla sporej części fanów jest czymś ekstra. W końcu mogą oglądać swoich e-sportowych idoli w TV, tak samo jak mogą w niej zobaczyć Roberta Lewandowskiego czy Kamila Stocha.

Niektóre internetowe media e-sportowe z pewnością obawiają się spadków oglądalności i odpływu części widzów przed telewizory. Dowodem na to może być ruch agencji e-sportowej Fantasy Expo, która przed startem ELEAGUE Major zgłosiła skargę na Polsat do KRRiT. Pełnomocnik FE w specjalnym piśmie zwraca uwagę na fakt, iż transmisja zawodów e-sportowych przed godziną 23:00 jest złamaniem ustawy i może stanowić poważne zagrożenie w rozwoju małoletnich.

Dużą przewagą takiej stacji jak Polsat jest przede wszystkim ogromny budżet, który pozwala na swobodny zakup praw transmisyjnych i skuteczną rywalizację z innymi.

Działania Polsatu oraz ilość dostępnych transmisji w sieci nie zrażają jednak przedsiębiorców z Gamerock S.A. Spółka wspólnie z Astro S.A. – produkjącą programy dla największych polskich koncernów telewizyjnych, uruchomi nadawane 24/7 E-SPORT TV. Będzie to pierwszy kanał dedykowany wyłącznie dziedzinie e-sportu.

Gwiazdy e-sportu gwiazdami telewizji?

Telewizja po kilku latach unikania e-sportu, postanowiła otworzyć dla niego drzwi, gdy na rynek weszły kolejne duże marki oraz naprawdę duże pieniądze, a miliony osób zaczęły śledzić wirtualne pojedynki.

Kiedyś udział Jarosława „pashy” Jarząbkowskiego z Virtus.pro w programie Kuby Wojewódzkiego, byłby czystym wytworem wyobraźni. A dziś? Jest to absolutnie realne. Wszak popularny prowadzący będzie poszukiwał osób, które zapewnią mu wysokie wskaźniki oglądalności.

0 Komentarzy Dodaj swój komentarz →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 − 9 =